Karbondioksit Söndürme

Karbondioksit Söndürme

Karbondioksit söndürme sistemleri yanıcı, parlayıcı,tiner, solvent gibi alanlarda en önemli söndürme maddesidir.Ayrıca risk alanında oksijen oranını düşürmesinden sonra bir diğer etkisi de risk alanı hacmini soğutmasıdır. Boşaldığı alanda ısıyı absorbe edilince ortamdaki sıcaklık düşecek ve yanma etkisi azalacaktır. Karbondioksit söndürme sistemleri, ürünlerimiz ve markalarımız ile bağımsız olarak dünya çapında kabul görmüş uluslar arası NFPA normlarına göre tasarımı ve projelendirilmesi yapılmaktadır. CO2 Sistemi de olarak  da bilinen karbondioksit yangın söndürme sistemi otomatik boşaltma mekanizması veya manüel boşaltma tertibatı ile tasarlanmalıdır.Karbondioksit Söndürme Sistemleri, Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Lokal uygulamalarda kullanılan tek gazdır ve özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahaller de, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahaller de kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunluğunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir. Karbondioksit; renksiz, kokusuz, elektrik iletkenliği olmayan, yangın söndürmek için uygun bir inert gazdır.CO2 gazlı söndürme sistemleri, temiz gaz sınıfında değildir. CO2 söndürme sistemi ile ilgili bazı bilgiler şöyledir. Karbondioksit yangın söndürme sistemleri renksiz, kokusuz ve iletken değildir.(Ozona zarar vermez). Karbondioksit Ortamdaki oksijeni azaltarak söndürme yapar.CO2 Sistemi boşaldığında artık bırakmaz, temizlik gerektirmez. İnsanların bulunduğu mekânlarda kullanılmaz. Karbondioksit yüzey ve içten yanmalı yangınlarda da kullanılabilir. Açık alanlarda yani Lokal söndürme amaçlı kullanılabilir. Yaklaşık 50 bar silindir basıncı ile stoklanır. Standartlar CEA 4007 & NFPA 12. Tek veya çok sayıda silindirler kullanılabilir.

 Fm200 (heptafluorapropane) gazlı yangın söndürme sistemleri, Halon 1301 sisteminin yasaklanmasından sonra alternatif olarak üretilen bir söndürme sistemidir.  FM 200 gazı renksiz bir gazdır. Basınç altında sıvılaştırılarak depolanmaktadır. Fm200 gazlı söndürme sistemi maddi değeri yüksek, sistem odaları, ups odaları, arşivler, müzeler ve kıymetli evrakların olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Yangını fiziksel olarak söndürmektedir. Gazın Kimyasal Formülü  CF3CHF2 dir. Su,  köpük  ve  kimyasal  toz  gibi   yangın  söndürme sistemleri temizlik gerektirdiğinden, fm200 sisteminde temizlik gerektirmez. Ateşi kendine çekerek söndürme özelliğine sahiptir. FM200  gazı  nitrojen(azot)  ile  yaklaşık  24 bar ile 42 bar  basınç altında basınçlandırılmaktadır. FM200 dizayn konsantrasyonu ISO Standartlarına gore %7,9 olarak hesaplanır. Fm200 gazı boşaldığı odada oksijeni tam olarak yok etmez. İnsanın nefes alma derecesinin altına indirmez. FM200 gazlı söndürme sistemleri hfc227ea olarak tanımlanır.  HFC227ea söndürme sistemi ozon tabakasına zarar vermez. Raf ömrü 32-42 yıldır. Her on yılda bir hidrostatik testlerinin yapılması gerekmektedir. Kurulumu biten sistemlerin her yıl bakımlarının mutlaka yapılması gerekmektedir. FM200  gazının  kimyasal  yapısı gereği iletkenlik  özelliği  yoktur. Kullanılacak olan ortamda insan olsa dahi insan sağlığına zarar vermemektedir. Kullanıldığı alanlar; Sistem odaları, röntgen odaları, arşivler, laboratuarlardır.

 

 

 

 

Sistemin Genel Çalışma Prensibi

                Korunacak her mahal içine ayrı tüp grubu yerleştirilecektir. Her mahal için ayrı bir Söndürme Kontrol Paneli bulunacaktır. Algılama detektörleri her bir mahal içerisinde çapraz zon prensibine göre yerleştirilecektir. Bunun anlamı söndürme işleminin kendiliğinden başlaması için, panelin her iki zonundaki dedektörlerinin de algılamayı yapması gerekmektedir. Çapraz zonların her birine, optik duman dedektörleri yerleştirilecekti.Kontrol panelinin 1.zonuna bağlı olan dedektörlerden biri algılama yaptığında, siren almaya başlayacaktır. 2.zona bağlı olan bir dedektör de algılamayı yaptığında, siren devamlı olarak çalmaya başlayacaktır; bununla birlikte gazın mahalle boşalması için önceden panele tanımlanan süre (60 sn.) geri saymaya başlayacaktır. Panelde programlanan geri sayma süresinin bitiminde, Söndürme Kontrol Paneli, gaz tüplerinin içerisindeki gazı mahalde boşaltacaktır. Bu esnada panel üzerindeki bekletme butonuna basılı tutulduğu süre içinde panel boşaltma fonksiyonlarını durduracaktır. Bekletme butonu serbest bırakıldığı takdirde 10 sn. geri sayma işleminin ardından gaz mahalle boşalacaktır ve flâşörlü siren devreye girecek ve hem ışıklı hem sesli uyarı başlayacaktır. Flâşörlü siren devreye girdiyse mahalle gaz boşalmış demektir. Geri sayma süresi başladıktan sonra, sayımı manüel olarak durdurmak için “bekletme butonu “ olacaktır. Bekletme butonu basılı tutulduğu sürece geri sayım sayacı işlemeyecektir. Buton bırakıldığında sayım kaldığı yerden devam edecek ve süre bitiminde gaz otomatik olarak boşaltılacaktır. Detektör tetiklemesinden bağımsız olarak,  gazın elektronik olarak boşaltılabilmesi için bir “boşaltma butonu” olacaktır. Butona basıldığında gaz mahalle boşaltılabilecektir. Ayrıca tüplerin söndürme paneline bağlı detektörlerden kumanda almaksızın elle boşaltılmasını sağlayacak mekanik kumanda sistemi bulunacaktır. Damperler birinci alarmdan sonra veya boşaltma butonuna basıldığında kapatılacaktır.

Devamı....

Davlumbaz Söndürme

Davlumbaz Söndürme

Davlumbaz Söndürme Sistemleri konusunda gelişen teknoloji ve yeni nesil ürünlerimiz hakkında bilgi alınız.Pak Mühendislik güvencesiyle kurumsal olarak davlumbaz söndürme sistemleri hizmetini alabilirsiniz.

 Davlumbaz söndürme sistemlerinin mutfaklarda yangın riskini önlemek için zorunlu hale gelmesi piyasada talebi artırmış ve çok fazla ürün oluşmuştur. Yapılan ve tasarlanan davlumbaz içi yangın söndürme sistemi dünya standartlarında belirtilmiş olan özellikleri şunlardır; Algılama sistemi olarak 182º C de eriyebilen metal dedektör ve bu dedektörler 1 mm lik çelik halatlar ile gerdirilmeli ve manuel boşaltma butonu olmalıdır. Davlumbaz söndürme sisteminin söndürme maddesi potasyum karbonat olması gereklidir. Sistemin borulaması paslanmaz boru ve fittings kullanılmalıdır.

Pak mühendislik olarak davlumbaz yangın söndürme sitemlerinde Türkiye piyasasında lider firmalardan biridir. Üretimini yapmış olduğumuz davlumbaz söndürme sistemi telli sistem olarak adlandırılan ve 182ºC de algılama yapan metal dedektörler kullanılmaktadır. Sistemin manuel boşaltılmasını sağlamak için manuel boşaltma butonu kullanılacaktır. Ürünlerimiz Blue Fire markası adı altında satışı yapılmaktadır. Blue fire markasını Türkiye piyasası yanında dünya ya açılmıştır. Şuanda ırak, Pakistan, Azerbaycan, fas, Somali ve Libya pazarında distribütörlük verilmiştir. Davlumbaz söndürme sistemlerinde uzman kuruluş…

[co 2 gazlı söndürme]

[CO 2 gazlı söndürme sistemi]

[Co 2 gazlı söndürme sistemleri]

[Co 2 Otomatik Gazlı Söndürme]

[Co 2 Otomatik söndürme]

[Co 2 Otomatik yangın söndürme]

[Co 2 söndürme]

[co 2 söndürme sistemi]

[co 2 söndürme sistemleri]

[CO 2 yangın söndürme]

[CO 2 yangın söndürme sistemi]

[co2 gazlı söndürme]

[CO2 gazlı söndürme sistemi]

[CO2 gazlı söndürme sistemleri]

[co2 Otomatik Gazlı Söndürme]

[co2 Otomatik söndürme]

[co2 otomatik yangın söndürme]

[CO2 Söndürme]

[co2 söndürme sistemi]

[co2 söndürme sistemleri]

[CO2 yangın söndürme]

[co2 yangın söndürme sistemi]

[Co2söndürme]

[Karbobdioksit]

[karbon dioksit]

[Karbon dioksit sistemi]

[Karbon dioksit söndürme]

[Karbon dioksit söndürme sistemi]

[Karbon dioksit söndürme sistemleri]

[karbondioksit Gazlı Söndürme]

[Karbondioksit Gazlı söndürme sistemleri]

[karbondioksit otomatik gazlı söndürme]

[Karbondioksit Otomatik Söndürme]

[Karbondioksit Otomatik Yangın Söndürme]

[karbondioksit söndürme]

[Karbondioksit söndürme sistemleri]

[Otomatik Gazlı söndürme sistemi]

[Otomatik Gazlı söndürme sistemleri]

 

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMİ İÇİN

 [davlumbaz altı söndürme]

[davlumbaz filtre yangınları]

[davlumbaz gazlı söndürme]

[davlumbaz gazlı söndürme sistemi]

[davlumbaz gazlı söndürme sistemleri]

[davlumbaz içi söndürme]

[davlumbaz içi söndürme sistemi]

[davlumbaz içi söndürme sistemleri]

 [davlumbaz söndürme]

[davlumbaz söndürme sistemi]

[davlumbaz söndürme sistemleri]

[davlumbaz yangın]

[davlumbaz yangın söndürme]

[davlumbaz yangın söndürme sistemi]

[davlumbaz yangın söndürme sistemleri]

[Davlumbaz yangınları]

 [mutfak davlumbaz söndürme]

[otomatik davlumbaz söndürme sistemleri]

[Otomatik Gazlı söndürme sistemi]

[Otomatik Gazlı söndürme sistemleri]

[otomatik söndürme]

[otomatik söndürme sistemleri]

[otomatik yangın söndürme sistemleri]

[yangın söndürme firmaları]

 

 

 

 

FM 200 SÖNDÜRME

 

 

[fm 200]

[fm200]

[Fm 200]

 [otomatik yangın söndürme sistemi]

 [otomatik söndürme]

[söndürme sistemleri]

 [gazlı söndürme]

[fm 200 gazlı söndürme]

 [fm 200 gazlı söndürme sistemleri]

[fm 200 gazlı söndürme sistemi]

[söndürme sistemi]

 [yangın söndürme sistemleri]

[otomatik söndürme sistemleri]

[gazlı söndürme sistemi]

[gazlı söndürme sistemleri]

[gazlı yangın söndürme sistemleri]

[fm200 söndürme]

 [gazlı yangın söndürme]

[otomatik söndürme sistemi]

 [fm200 gazı]

 [fm200 yangın]

[fm 200 gazlı söndürme sistemi]

[fm 200 yangın söndürme]

 [fm 200 söndürme sistemi]

[fm 200 yangın]

[fm200 gazlı söndürme sistemi]

[fm200 yangın söndürme]

[fm 200 sistem]

[otomatik gazlı söndürme sistemleri]

[fm 200 nedir]

[fm200 sistemi]

 [fm200 söndürme sistemi]

 [gazlı yangın söndürme sistemi]

[fm 200 söndürme]

[fm200 gazı]

[fm200 gazlı söndürme]

[fm 200 gazı]

[fm 200 gazlı söndürme]

[fm200 yangın söndürme sistemleri]

[fm 200 gazlı söndürme sistemleri]

[fm 200 yangın söndürme sistemi]

 [fm 200 sistemi]

[fm 200 bakımı]

[fm 200 otomatik söndürme sistemi]

[hfc 227 ea gazlı söndürme sistemleri]

[fm 200 otomatik söndürme sistemleri]

[fm 200 yangın söndürme sistemleri]

[fm 200 yangın sistemi]

[fm 200 gazlı otomatik söndürme]

[fm 200 gazlı yangın söndürme]

[fm 200 gazlı yangın söndürme sistemi]

[fm 200 söndürme sistemleri]

[fm 200 gazlı otomatik söndürme sistemleri]

[fm 200 gazlı otomatik söndürme sistemi]

[otomatik gazlı yangın söndürme sistemleri]

[otomatik gazlı yangın söndürme]

[fm 200 gazlı yangın söndürme sistemleri]

[otomatik gazlı yangın söndürme sistemi]

fm200 gazlı otomatik söndürme sistemi]

[fm200 gazlı yangın söndürme]

[fm200 gazlı otomatik söndürme sistemleri]

[HFC 227 ea sistemi]

[HFC 227 ea gazlı söndürme sistemleri]

[fm200 söndürme sistemleri]

[fm200 otomatik söndürme sistemleri]

[fm200 gazlı yangın söndürme sistemleri]

[fm200 otomatik söndürme sistemi]

fm200 gazlı otomatik söndürme]

[otomatik gazlı söndürme]

[otomatik gazlı söndürme sistemi]

 

 

 

NOVEC 1230

 

 [otomatik söndürme]

[söndürme sistemleri]

[novec]

[novec 1230 system]

[otomatik söndürme sistemleri]

[gazlı söndürme sistemleri]

[gazlı yangın söndürme sistemleri]

[novec 1230]

[otomatik yangın söndürme sistemleri]

 [Novec gazlı yangın söndürme sistemleri]

[Novec gazlı yangın söndürme]

 [Novec gazlı söndürme sistemi]

[Novec 1230 gazlı söndürme]

[Novec 1230 söndürme]

[Novec 1230 yangın söndürme sistemleri]

[Novec yangın söndürme sistemi]

[Novec 1230 sistem]

[Novec gazlı söndürme]

[Novec 1230 gazlı yangın söndürme]

[Novec 1230 gazlı yangın söndürme sistemleri]

[Novec 1230 sistemi]

[Novec 1230 otomatik söndürme sistemi]

[Novec 1230 gazı]

[Novec 1230 yangın söndürme]

[Novec söndürme]

[Novec gazlı yangın söndürme sistemi]

[Novec 1230 yangın söndürme sistemi]

[Novec söndürme sistemi]

[Novec yangın]

[Novec 1230 gazlı söndürme sistemi]

[Novec 1230 otomatik söndürme sistemleri]

Novec 1230 söndürme sistemi]

[Novec sistem]

[Novec yangın söndürme]

[Novec 1230 gazlı yangın söndürme sistemi]

 [Novec 1230 yangın]

[Novec 1230 gazlı söndürme sistemleri]

[Novec gazı]

[Novec yangın söndürme sistemleri]

[Novec 1230 otomatik söndürme]

[Novec söndürme sistemleri]

[Novec sistemi]

[Novec1230 sistem]

[Novec otomatik söndürme sistemi]

[Novec 1230 söndürme sistemleri]

[Novec otomatik söndürme sistemleri]

[Novec gazlı söndürme sistemleri]

 [Novec otomatik söndürme]

 


Devamı....

Foto Galeri

Yangın Söndürme, Yangın Söndürme Sistemi,Yangın Söndürme Sistemleri, gazlı söndürme sistemleri,
Davlumbaz Söndürme, Davlumbaz Söndürme Sistemleri, Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri, davlumbaz içi söndürme sistemleri,
Fm 200, Fm200, fm200 gazı, Fm 200 Gazlı Söndürme Sistemleri, Fm 200 Gazlı Söndürme Sistemi, fm200 yangın söndürme
Karbondioksit Söndürme Sistemleri, Karbondioksit yangın Söndürme Sistemi,Karbondioksit Sistemi, co2 söndürme Sistemi, co2 gazlı Söndürme Sistemleri,

Bize Ulaşın

Zümrütevler Mah. Semazen Sok. No: 4/2 Maltepe-İSTANBUL
Tel: 0216 370 61 88
Mobil: 0555 479 27 94
E-Mail :info@maviyangin.com


Copyright 2011-2012 Tüm Hakları Saklıdır